ING Basketbol Süper Ligi’nde (BSL) 2020-2021 sezonu fikstürü belirlendi. İstanbul’da Sinan Erdem Spor Salonu’nda sosyal mesafe kuralları içerisinde gerçekleştirilen kura çekiminde TBF Yönetim Kurulu Üyeleri, TBF CEO’su Ömer Onan, TBF Erkek Ligleri Direktörü Derya Yannier, TBF yöneticileri ile yetkilileri ve liglerde yer alacak kulüplerin temsilcileri hazır bulunurken, TOFAŞ Spor Kulübü’nü Genel Menajer Tolga Öngören temsil etti. Çekilen kura çekimi sonucu TOFAŞ Basketbol Takımı, 2020-2021 sezonu ilk haftasında deplasmanda Bahçeşehir Koleji’yle karşı karşıya gelecek. 15 Takımın yer aldığı ve 30 hafta sürecek olan ligin normal sezonunda her takım 2 haftayı bay geçecek ve sezon, 26 Eylül 2020 tarihinde oynanacak ilk hafta maçlarıyla başlayacak.

ÖMER ONAN: YÜZDE 50 KAPASİTE SEYİRCİ İLE BAŞLATMAK İSTİYORUZ

Kura çekiminde konuşan TBF CEO’su Ömer Onan, “Uzun zamandır ayrı kaldık ve basketbolu çok özledik. Geçtiğimiz sezon pandemi nedeniyle dünyanın birçok ülkesi gibi biz de ligimizi tamamlayamadık ve bu durum tabii ki ekonomik bir sıkıntı yarattı ancak biz TBF olarak çok geniş kapsamlı bir geri dönüş protokolü hazırladık. Bu protokolde hem tavsiyeler hem de zorunluluklar bulunuyor. Tabii ki bunların da bir ekonomik karşılığı var. Bu anlamda ilk görüşmelerimizde COVID-19 test ücreti 110 TL’ydi ancak şu anda bu ücret 250 TL’ye yükseldi. İnanıyorum ki, Gençlik ve Spor Bakanlığımız ile Sağlık Bakanlığımız bu konuyu yeniden görüşecektir. Kulüplerimizin üzerinden bu süreçte ekonomik anlamda ne kadar yük alırsak basketbolumuz için o kadar iyi olacaktır. Kulüplerimizin bir diğer önemli ekonomik kaynağı da seyirci. Bu konuyla ilgili de bakanlıklarımızla görüşüyoruz. Bu bizim tek başımıza alabileceğimiz bir karar değil ancak en azından yüzde 50 kapasite ile liglere başlamak istiyoruz. Biz basketbol ailesi olarak büyük bir aileyiz ve kulüplerimize yardım etmek için her bir paydaşımız elini taşın altına koyuyor. Yönetime geldiğimiz günden bu yana bizim için en önemli noktalardan biri de mali kriterler oldu. Hayata geçirdiğimiz bu kriterler ligimizin değerini korumak için çok önemli. Bu kriterlerdeki en büyük amacımız sezona büyük vaatlerle giren ancak daha sonradan kulüplerini kapatan ve oyuncularını, antrenörlerini, tüm kulüp çalışanları mağdur eden kulüpleri engellemek” ifadelerini kullandı.

TOLGA ÖNGÖREN: İLK HAFTA BASKETBOL ATEŞİ BURSA’DA YANACAK

Yeni sezon fikstürünün hayırlı olmasını dileyen TOFAŞ Spor Kulübü Genel Menajeri Tolga Öngören ise, sözlerine “Sportif olarak beklentilerin önünde gerek kulübümüz için gerekse Türkiye’deki bütün branşlardaki oyuncular antrenörler ve dünyadaki herkes için sağlıklı bir sezon diliyoruz. Basketbol olarak zor bir sezona başlıyoruz. Sağlığın öncelikli olup, sağlığın kontrol edilmesi gereken sezon” ifadeleriyle başlayarak şu açıklamalarda bulundu; “Bu yıl kadromuz birçok değişikliğe uğradı. 5 yıllık kaptanımız, saha içi ve saha dışı liderimiz Sammy Mejia gibi bir figür aramızda olmayacak. Pandemi süreci oyuncuların bazı kararlarında etkileri oldu. Sammy Mejia bir yıl daha oynayabilirdi ama emeklilik kararı aldı. Barış Ermiş de 5 yıldır takımımızın oyun kuruculuğunu yapan bizim için çok önemli bir oyuncuydu. Yabancılarımız da ona keza önemli oyunculardı. Önümüzdeki süreçte takıma takviyelerimiz devam edebilir. Bu yıl artık Berkan’dan Muhsin’den değil; Batın Tuna, Mert Konuk ve Minnesota Üniversitesi’nden aldığımız Alihan Demir gibi yeni yüzlerden bahsedeceğiz. Onları da takıma monte edip, Türk basketboluna kazandırmaya çalışacağız. Sezon içerisindeki gelişimimiz, ilerlememiz çok önemli. Şampiyonlar Ligi’nde iyi yerlere gelip, önümüzdeki birkaç yıl içinde Bursa’da bir Final Four oynatmak istiyoruz. Türkiye liginde de her zaman olduğu gibi yarışmacı olacağız.”

Kura çekimi sonucunda BSL’de ilk hafta eşleşmeleri şu şekilde oluştu;

Galatasaray Doğa Sigorta – Anadolu Efes
Fenerbahçe Beko – OGM Ormanspor
Frutti Extra Bursaspor – Beşiktaş
HDI Sigorta Afyon – Gaziantep Basketbol
Büyükçekmece BSK – Petkimspor
Bahçeşehir Koleji – TOFAŞ
Türk Telekom – Darüşşafaka TEKFEN
Pınar Karşıyaka (BAY)

TOFAŞ Basketbol Takımı’nın normal sezon fikstürü şu şekilde;

İLK DEVRE
1. HAFTA / Bahçeşehir Koleji-TOFAŞ
2. HAFTA / TOFAŞ-Büyükçekmece BSK
3. HAFTA / HDI Sigorta Afyon-TOFAŞ
4. HAFTA / TOFAŞ-Pınar Karşıyaka
5. HAFTA / Frutti Extra Bursaspor-TOFAŞ
6. HAFTA / TOFAŞ-Fenerbahçe Beko
7. HAFTA / Galatasaray Doğa Sigorta-TOFAŞ
8. HAFTA / TOFAŞ-OGM Ormanspor
9. HAFTA / Beşiktaş-TOFAŞ
10. HAFTA / TOFAŞ (BAY)
11. HAFTA / Gaziantep Basketbol-TOFAŞ
12. HAFTA / TOFAŞ-Petkimspor
13. HAFTA / TOFAŞ-Anadolu Efes
14. HAFTA / Darüşşafaka Tekfen-TOFAŞ
15. HAFTA / TOFAŞ-Türk Telekom

İKİNCİ DEVRE
16. HAFTA / TOFAŞ-Bahçeşehir Koleji
17. HAFTA / Büyükçekmece BSK-TOFAŞ
18. HAFTA / TOFAŞ-HDI Sigorta Afyon
19. HAFTA / Pınar Karşıyaka-TOFAŞ
20. HAFTA / TOFAŞ-Frutti Extra Bursaspor
21. HAFTA / Fenerbahçe Beko-TOFAŞ
22. HAFTA / TOFAŞ-Galatasaray Doğa Sigorta
23. HAFTA / OGM Ormanspor-TOFAŞ
24. HAFTA / TOFAŞ-Beşiktaş
25. HAFTA / TOFAŞ (BAY)
26. HAFTA / TOFAŞ-Gaziantep Basketbol
27. HAFTA / Petkimspor-TOFAŞ
28. HAFTA / Anadolu Efes-TOFAŞ
29. HAFTA / TOFAŞ-Darüşşafaka Tekfen
30. HAFTA / Türk Telekom-TOFAŞ